Otwarta Kuchnia

Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Poleć znajomym

Chutneye, relishe i warzywno-owocowe marynaty

Autor: Data: 19 listopada 2009, 17:06 Komentarze (2) »

Zaczął się sezon na domowe przetwory z warzyw i owoców. Niska cena kusi, by zamknąć je w słoikach i przechować w spiżarce. Zimą będą jak znalazł! Przygotowanie własnoręcznych przetworów to bardzo prosta rzecz, a ich smak jest nieporównywalny z kupionymi w sklepie. I ta satysfakcja...

Warzywno-owocowe marynaty - kwaskowate, słodkie, czasem pikantne, znane są w kuchniach na całym świecie. Stanowią doskonałe uzupełnienie pieczonych, grillowanych lub gotowanych mięs albo podawane są jako samodzielna przekąska. W Indiach popularne są chutneye (czyt. czatneje), a w Ameryce zajada się relishe. Chutney to słodkawo-kwaskowaty, gęsty dżem z owoców i warzyw, doprawiony cukrem, octem i korzennymi przyprawami. Relish jest od niego rzadszy, bardziej pikantny i często z dużą ilością cebuli.

Można przechowywać je szczelnie zamknięte w słoikach przez 3-4 miesiące, a po otwarciu zjeść w ciągu 1-2 tygodni. Poddane pasteryzacji możemy przechowywać nawet do roku. W naszej rodzimej kuchni niezastąpione zimą są warzywne marynaty, przygotowane np. z papryki, ogórków, marchewki itd.

Warto wiedzieć, że:

Do przetworów równie dobrze nadają się mrożone owoce. Dzięki temu możemy przygotowywać kompozycje z owoców wczesnego lata z warzywami późnojesiennymi. Sok powstały podczas rozmrażania również dodajemy do przetworów.

Z gotowego sosu usuwamy przyprawy. Aby to ułatwić, można włożyć je do woreczka z gazy sterylizowanej.

Przetwory z warzyw i owoców smakują najlepiej po kilku tygodniach, gdy wszystkie smaki dokładnie się rozwiną.

60 min

30 min

Zobacz więcej o: przetwory, chutney, relish, marynaty, sałatki z warzyw

Komentarze:

  1. aga (Gość) 12 sierpnia 2010, 22:40

    wygląda super

  2. danior8 14 września 2012, 15:37

    wygląda ekstra ale proszę o podanie dokłanego przepisu co tam dałaś ile iczy to siępasterysuje ,interesuje mnie ten przepis z góry dziekuje Danuta